Krzew
Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka (Lonicera caerulea var. kamtschatica), zwana także suchodrzewem jadalnym należy do rodziny przewiertnikowatych (Caprifoliaceae). Ze względu na swój zwarty i kulisty pokrój oraz dekoracyjne liście, może być wspaniałą ozdobą ogrodu.

Tradycyjnie jagoda kamczacka uprawiana jest w Rosji, Chinach i Japonii. Spotykana jest także w Europie północnej. Ten długowieczny krzew osiąga 1,5 - 2 m wysokości i 1,5 m szerokości. W Polsce uprawiane są tylko odmiany występującego w północno-wschodniej Azji.
Tuja

Tuja szmaragdowa

Tuja szmaragdowa czyli inaczej żywotnik zachodni lub po prostu szmaragd to roślina o wyjątkowo głębokim odcieniu zieleni igieł, które nie tracą swojej barwy nawet zimą. Ta wyjątkowo popularna odmiana duńska jest idealna na żywopłoty i szpalery ze względu na swoją mrozoodporność oraz prostą pielęgnację. tuja szmaragdowa dochodzi do 8-10 metrów wysokości oraz 2-2,5 metra szerokości w dolnej części i rośnie w kształcie stożka. Najlepiej czuje się w żyznej, kwaśnej glebie i nie ma znaczenia czy jest wystawiona na słońce czy rośnie w niewielkim cieniu.
Budleja Dawida

Budleje

Budleje pochodzą z umiarkowanych i tropikalnych rejonów wschodniej Azji, Ameryki Południowej i Afryki, gdzie występuje ponad 100 ich gatunków. Zwykle przyjmują formy niewielkich drzew, krzewów lub roślin zielnych. W Polsce uprawiane są tylko niektóre gatunki i kilka ich odmian.