Owoce
Winorośl

Uprawa winorośli

Obwieszone pięknymi gronami winorośle, to przedmiot westchnień niejednego ogrodnika. Ten silnie pnący się krzew, o bardzo cenionych owocach, nie jest tak trudny w uprawie jak się jednak przypuszcza. Główną zasadą uprawy jest zachowanie równowagi między możliwościami odżywczymi części podziemnej i nadziemnej oraz zachowanie optymalnych warunków wykształcania i dojrzewania owoców, którym potrzebne jest słońce.

Uprawa i pielęgnacja truskawki

Truskawka to niska bylina zielna, która może być uprawiana w większości ogrodów. Rośnie w jednym miejscu przez kilka lat, wielokrotnie kwitnąc i owocując. Jej uprawa jest łatwa, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Gatunek ten powstał przez przypadkowe skrzyżowanie poziomki chilijskiej i poziomki wirginijskiej. Powstają przez silne rozrośnięcie dna kwiatowego i jest to tzw. owoc rzekomy. Owocem właściwym są małe orzeszki.
Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka (Lonicera caerulea var. kamtschatica), zwana także suchodrzewem jadalnym należy do rodziny przewiertnikowatych (Caprifoliaceae). Ze względu na swój zwarty i kulisty pokrój oraz dekoracyjne liście, może być wspaniałą ozdobą ogrodu.

Tradycyjnie jagoda kamczacka uprawiana jest w Rosji, Chinach i Japonii. Spotykana jest także w Europie północnej. Ten długowieczny krzew osiąga 1,5 - 2 m wysokości i 1,5 m szerokości. W Polsce uprawiane są tylko odmiany występującego w północno-wschodniej Azji.
Brzoskwinia

Choroby brzoswiń

Brzoskwinie to jedne z najsłodszych owoców w sadzie. drzewa, które wydają te smaczne owoce, wiosną pokrywają się pięknymi kwiatami o migdałowym zapachu. Są to bardzo delikatne rośliny, którym warto poświęcić trochę naszej uwagi i czasu, aby rosła zdrowo i bogato owocowała.
Winorośl

Winorośl w uprawie

Winorośl to pnącze, które było sadzone i uprawiane od niepamiętnych czasów. To roślina, która obradza jednymi z najbardziej popularnych owoców – winogron. To właśnie one są głównym składnikiem najbardziej znanego i lubianego trunku na całym świecie – wina.
Borówka amerykańska Bluecrop

Uprawa borówki amerykańskiej Bluecrop – zasady

Jedną z odmian znanej borówki wysokiej, rośliny, która pochodzi z Ameryki Północnej, jest borówka amerykańska Bluecrop. Historia upraw borówki sięga początków XX wieku w Stanach Zjednoczonych, w Polsce natomiast pierwsze plantacje pojawiły się dopiero w latach 70-tych. borówka to nic innego jak krzew, który wydaje bardzo pożądane w diecie owoce. Są one niezwykle smaczne, słodkie i przede wszystkim mało kaloryczne. Ponadto zawierają wiele cennych składników, jak np. witaminy czy sole mineralne oraz pektyny, które mają swój udział w leczeniu oczu, serca czy chorób układu pokarmowego.