Programy do projektowania ogrodów

Dopełnieniem naszego pięknego, dopiero co zbudowanego, domu jest równie piękny ogród. Jednak zaprojektowanie go, nie jest wcale prostą sprawą, szczególnie dla osób nie mających doświadczenia w tym zakresie. Jednak nie bójmy się, jest dla nas nadzieja. Pomimo tego, że jako nowicjusze, nie wiemy, które kwiaty do siebie pasują, jak duże urosną i kiedy kwitną, nie jesteśmy skazani na klęskę. Istnieją programy, które pomogą nam postawić pierwszy krok w stronę wymarzonego ogrodu.

Virtual Garden
Okno programu Virtual Garden
Jest to jeden z najpopularniejszych bezpłatnych programów w tej branży. Wprawdzie program występuje tylko w angielskiej wersji językowej, jednak został przygotowany do niego przewodnik, który w bardzo jasny i czytelny sposób oprowadza nas po interfejsie. Program umożliwia nam wprowadzenie kształtu naszego ogrodu, nanoszenia drzew, krzewów i kwiatów. Istnieje możliwość wyposażenia go również w meble ogrodowe czy oczko wodne. Niestety dużym minusem programu jest brak opcji wydruku zaprojektowanego ogrodu


Garden Composer
Okno programu Garden Composer
Wielu uważa go za najlepszy program do profesjonalnego projektowania ogrodów. Jest to wprawdzie program płatny, ale jego cena nie jest zbyt wygórowana w stosunku do jego możliwości. Można wykonywać nie tylko aranżacje ogrodów, ale także miejskich terenów zielonych. Program w swojej bazie posiada oprócz dużej bazy roślin (ok. 9 tyś gatunków), gotowe elementy krajobrazu. Z dużą realnością oddaje ogród i jego otoczenie. Ciekawostką jest możliwość wykorzystywania zdjęć cyfrowych, a także wpływanie na kształt roślin umieszczanych w naszym wirtualnym ogrodzie.

Przykładowa wizualizacja w programie Wymarzony Ogród
Wymarzony Ogród
Kolejny ciekawy, ale i płatny program do projektowania ogrodu. Daje nam dużą dowolność w kształtowaniu terenu działki, ustawianiu płotu czy planowaniu miejsca na grządki. Ciekawym elementem jest animator wzrostu roślin – możemy zobaczyć, jak będzie wyglądał nasz ogród o każdej porze roku. Na koniec nasz projekt może zostać wydrukowany, wraz z zestawieniem użytych roślin.

Garden Puzzle

Projekt z Garden Puzzle
Jest to aplikacja pozwalająca nam na projektowanie ogrodów w sieci. Możemy z niej korzystać w wersji bezpłatnej, jednak program jest wtedy dość mocno okrojony. Pełna (płatna) wersja umożliwia nam w bardzo prosty i przyjazny sposób zagospodarować powierzchnie ogrodu. Projektowanie jest bardzo proste i intuicyjne, a baza roślin przez nas używana została stworzona z gatunków najlepiej sprawdzających się w naszym klimacie. Gotowy projekt możemy wydrukować wraz z listą użytych roślin. Dzięki temu, że program działa w sieci, nasze projekty mogą być oceniane przez innych użytkowników, co pozwala zaczerpnąć informacji od bardziej doświadczonych użytkowników.

Ogrodnictwo, nawet to wirtualne może być ciekawym i pasjonującym zajęciem. To jak nasze przydomowe ogrody będą wyglądać nie zależy tylko od wybranego programu, ale przede wszystkim od naszej fantazji i pomysłowości.
Opracował: S.S.
13-01-25 09:13