Sadzenie drzew owocowych

Owoce czereśni
Optymalnymi okresami aby posadzić drzewa owocowe są: jesień i wiosna. Bardziej popularnym terminem wybieranym przez wielu ogrodników są miesiące jesienne. Wtedy to drzewa mają szansę przygotować swój system korzeniowy na wiosnę. Korzenie większości drzew rozwijają się do momentu, kiedy temperatura ziemi nie spadnie poniżej czterech stopni na plusie.


Wybór roślin

Zanim wybierzemy konkretne rośliny do sadzenia, powinniśmy się przyglądnąć ich systemom korzeniowym. system korzeniowy powinien być równomiernie rozwinięty i nie powinien być zbity- co często widać gdy korzenie sadzonki oplątują pojemnik, w której jest ona sprzedawana. Warto również zwrócić uwagę na gałązki, które w żadnym przypadku nie powinny być przeschnięte ani przemarznięte. Jeśli widzimy jakiekolwiek oznaki chorób roślinnych, szkodniki i.t.p. to również nie powinniśmy wybierać tego typu drzewek. Do każdej sadzonki powinna być dołączona karteczka z nazwa odmiany i warunkami uprawy oraz nazwa producenta.

Jak przygotować glebę, jakie wybrać miejsce

Miejsce, które wybraliśmy do zasadzenia drzewka solidnie przekopmy i usuńmy chwasty. Można zastosować Rondoup. Gleba powinna zostać wzbogacona o substancje odżywcze, które są łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych. Oczywiście warto wcześniej nawieźć ziemię, na której zasadzone będzie drzewo lub drzewa, wykorzystując do tego nawóz naturalny, kompostownik lub substrat torfowy. Nawożenie powinno obejmować równomierny obszar sadzenia drzewka i promień wokół niego. Można również zaprawić nawozem tylko dołki przeznaczone do sadzenia drzew.

Często zdarza się że nie mamy czasu albo możliwości aby zasadzić drzewko zaraz po jego kupieniu. Wtedy należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu takiej sadzonki. Miejsce do przechowywania powinno być zacienione. nie możemy również dopuścić do przeschnięcia korzeni, dlatego systematyczne podlewanie jest obowiązkowe. Jeśli nie ma innych zaleceń na etykiecie, to możemy przechowywać sadzonkę do kilku tygodni, zanim zdecydujemy się ją wykorzystać. Jeśli sadzonka jest pokaźnych rozmiarów, przed jej wsadzeniem do ziemi dokonujemy ekstrakcji nadłamanych pędów korzeniowych, natomiast pędy boczne skracamy sekatorem mniej więcej o 1.3 długości, co zwiększa nam prawdopodobieństwo przyjęcia się rośliny.

Jak sadzić drzewka

Najpierw wykopmy dołek. Jego średnica powinna być na tyle duża, aby korzenie swobodnie spoczywały i nie były "zbite" w glebie. Dzielimy ziemie z wykopanego dołka na dwie kupki. Jedna zawierać będzie wierzchnią, próchniczą warstwę gleby, zaś druga ziemię z głębszych warstw. N samym dnie dołka usypujemy kopczyk z wierzchniej warstwy gleby, następnie ustawiamy tam drzewo z wcześniej namoczonym systemem korzeniowym, uważając aby korzenie nie zawijały się. Niektóre z kupionych wcześniej drzewek mogą posiadać system korzeniowy w siatce, wtedy sadzimy je razem z taką siatką. następnie dołek do połowy przysypujemy ziemią z głębszych warstw mocno ubijając glebę. Musimy przy tym uważać aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Im wyżej dołka tym gleba z niższych warstw będzie usypywana, co jakiś czas udeptując ją. Zanim całkowicie wypełnimy dołek ziemią obficie go podlewamy, nawet do 10 l. często praktykowanym rozwiązaniem jest też ukształtowanie czegoś w rodzaju misy zabezpieczającej, która będzie służyć nam do podlewania. Jej średnica powinna mieć długość ok 60 cm. Taka misę należy wyściółkować obornikiem, co będzie chronić glebę przed jej nadmiernym wysychaniem, a jednocześnie zapewni to drzewku odpowiednie wartości odżywcze. Można zasypać dołek do końca. Pamiętajmy że część posadzonych drzewek wymaga późniejszego piklowania. Dodatkowym zabezpieczeniem przed mrozem może być usypanie wokół pnia kopczyka ziemi.


Rozstawy w sadzeniu

Bardzo ważnym elementem podczas sadzenia drzew są właściwe rabaty. Musimy zachować odpowiednie rozstawy pomiędzy posadzonymi drzewkami. Wszystko to zależy od gatunku jaki wybraliśmy, jak również rodzaju gleby, wielkości działki oraz podkładek. Na małometrażowych działkach sadzimy drzewka zaszczepione na podkładkach karłowych lub półkarłowych. Statystycznie najczęściej stosowanymi odległościami są: dla grusz na pigwie 3,5 x 1,0 - 2,0 m jak również dla jabłoni, śliwy: 4,0 x 3,5 m, czereśni 5,0 x 4,0 m, a wiśni 3,5 - 4,0 x 3,0 - 3,5 m. Pozostałe najczęściej wykorzystywane rozstawy najdziemy na forach ogrodniczych.

Przy sadzeniu drzew należy pamiętać aby zostały one posadzone 2-3 centymetry głębiej, niż wtedy gdy rosły w szkółce. To będzie sprzyjać ich lepszemu rozkrzewianiu się Miejsce okulizacji powinno zawsze znajdować się ponad powierzchnią gleby. Drzewka które zostały posadzone głębiej będą rosły silniej, ale za to słabiej owocowały. Jeśli chodzi o samą jabłoń, sadźmy ją tak aby miejsce szczepienia znajdowało się min. 15 cm ponad powierzchnią gleby.

Należy również pamiętać o bardzo ważnym aspekcie jakim jest odległość drzewek owocowych od granic naszej działki. powinien być to przynajmniej 1 metr od granicy - w przypadku drzewa owocowych słabiej rosnących. Silnie rosnące to odległość nie mniejsza niż 2 metry. Samo nawożenie drzewek należy rozpocząć w okresie marzec - lipiec. Drzewka wiosenne nawożone powinny być po ok. 6 tygodniach od posadzenia.
11-11-29 16:13