Choroby brzoswiń

Brzoskwinia
Brzoskwinie to jedne z najsłodszych owoców w sadzie. drzewa, które wydają te smaczne owoce, wiosną pokrywają się pięknymi kwiatami o migdałowym zapachu. Są to bardzo delikatne rośliny, którym warto poświęcić trochę naszej uwagi i czasu, aby rosła zdrowo i bogato owocowała.

Niestety drzewa te bardzo często atakowane są przez choroby, które skutecznie niszczą roślinę. Kędzierzawość liści brzoskwini jest jedną z najczęstszych i niestety najgroźniejszych chorób, które atakują drzewa brzoskwini. Powodowana jest przez grzyba Taphrina deformans, którego zarodniki zimują w łuskach i korze pędów. Charakterystyczne objawy występują przede wszystkim na liściach, a także na pędach, kwiatach i owocach. W początkowym stadium rozwoju choroby liście deformują się i przebarwiają się na kolor żółty i czerwony. Powierzchnia liścia pokrywa się szarobiałym nalotem, a następnie odpada. Jeżeli drzewo jest silnie porażone, może dojść do zamierania i padania także pędów i kwiatów. Nasilenie objawów uzależnione jest głownie od podatności odmiany i sprzyjających warunków atmosferycznych i infekcyjnych.

Mimo, że znamy sprawcę tej choroby i wiemy jak go zwalczać, wciąż jednak ochrona sprawia nam wiele problemów. Pomimo troski i corocznej ochrony, objawy chorobowe mogą pojawić się nie tylko w niechronionych sadach czy zaniedbanych ogrodach działkowych.
Chcąc zapobiec porażeniu drzew chorobą konieczne jest nie tylko usuwanie chorych liści i pędów, ale także coroczna ochrona chemiczna. W przypadku odmian mniej podatnych lub przy niewielkich porażeniach w latach poprzednich powinniśmy wykonać jeden zabieg w okresie wczesnowiosennym, ale nie później niż przed pękaniem pąków. W wielu przypadkach jednak jeden zabieg może okazać się niewystarczający, zwłaszcza gdy wiosna jest wilgotna i chłodna.

We wczesnowiosennym okresie, przed pękaniem pąków powinniśmy zastosować fungicydy dodynowe – Syllit. Zabieg ten możemy również wykonać w okresie późnojesiennym lub zimowym. W tym okresie wybierzmy fungicydy miedziowe jak np. Miedzian 50 WP czy Syllit 65 WP. Zabieg Miedzianem powinniśmy wykonywać jesienią po opadnięciu liści, a Syllitem lub innymi preparatami w okresie poprzedzającym pękanie pąków, w temperaturze powyżej 6°C, dbając by preparaty bardzo dokładnie pokryły powierzchnię kory. Zabieg ten ograniczając źródło infekcji na następny rok, zabezpieczy równocześnie rośliny przed rakiem bakteryjnym.

Rak bakteryjny brzoskwini jest to choroba wywoływana przez bakterię Pseudomonas syringae pv syringae van Hall. Występuje na wszystkich nadziemnych częściach rośliny. Najbardziej niekorzystnie działa na kwiaty, które stają się brunatne, a zawiązki owoców zamierają. Na pędach wokół pąków i gałęziach pojawiają się nekrotyczne plamy, skorkowacenia i zrakowacenia. Liście, na których początkowo powstają wodniste plamy, wykruszają się. Zamieraniu kory i pączków najczęściej towarzyszy obfity wyciek gumozy. Chorobę zwalcza się dokonując odcinania pędów w miejscach poniżej zakażenia. W miejscu odcięcia należy zastosować maść Funaben. W okresie nabrzmiewania pąków, kwitnienia oraz opadania liści, na zagrożone drzewa warto zastosować oprysk fungicydami miedziowymi.

Leukostomoza drzew pestkowych jest chorobą wywoływaną przez patogeny z rodzaju Leucostoma rozwijające się na drzewach w sposób przewlekły lub gwałtowny. Prócz drzew brzoskwini, często atakuje czereśnie, śliwy i morele. Choroba objawia się więdnięciem liści, zamieraniem konarów i gałęzi, co prowadzi do zamierania całego drzewa. pędy drzewa zakażane są przez zarodniki workowe i konidialne sprawcy choroby, które wnikają przez rany po cięciach i inne uszkodzenia. Porażone pędy przybierają barwę brunatnoczerwoną na wskutek wydzielania przez patogen toksycznych substancji. Forma przewlekła może trwać kilka lat, jest łatwiejsza do leczenia, a drzewo jest w stanie odbudować koronę. Choroba szczególnie występuje na drzewach osłabionych. Jej rozwojowi sprzyja niedobór wody w glebie. Porażone konary i gałęzie należy wyciąć, a obumierające drzewa należy usunąć z sadu. Rany po cięciu i uszkodzeniach mechanicznych, zabezpieczmy pastami np. Dendromal 03 PA.

Brunatna zgnilizna wywoływana jest przez grzyba Monilinia laxa, którego zarodniki zimują na pędach i zmumifikowanych owocach. Najczęstszymi objawami jest brunatnienie i zamieranie kwiatów i krótkopędów. Choroba także dotyka owoce, na których pojawiają się plamy gnilne, które są skupiskiem zarodników. Porażone owoce i pędy należy usunąć. Warto także spróbować walczyć z owadami uszkadzającymi skórkę owocu. Można w tym celu stosować opryskujące środki chemiczne takie jak Rovral Flo czy Topsin M 70 WP. Zabiegi ochronne powinniśmy wykonywać przed kwitnieniem rośliny. Skuteczne mogą okazać się również opryski wyciągami z krwawnika i odwarem ze skrzypu.

Mączniak jest chorobą powodowaną przez zarodniki grzybów roznoszone przez wiatr lub deszcz. Na porażonych owocach można zauważyć biało-szare plamy, które z czasem zmieniają barwę na brązową. Na liściach pojawia się biały, puszysty nalot, który może przebarwić się na czerwono. Porażone pędy należy usunąć w okresie zimowego cięcia. W przypadku dużego nasilenia objawów choroby należy użyć fungicydów. Skuteczne może okazać się Nimrod, Siarkol Extra, Topsin bądź Karathane. Opryski rozpocznijmy w fazie różowego pąka, a w razie konieczności należy je powtórzyć w fazie kwitnienia i po jego ustaniu, aż do końca czerwca.
11-12-06 14:40