Bieżąca kondycja sektora kwiatów

Aktualnie na rynku kwiatowym można zauważyć wiele ważnych zachowań. Zacznijmy od tego że coraz popularniejsze są sztuczne kwiaty, z drugiej strony kwiaty żywe tracą udziały w sprzedaży. O tym dlaczego tak się dzieje, oraz jakie są perspektywy na przyszłość, można przeczytać w naszym raporcie.

Kompozycja ze sztucznych kwiatów
Jeszcze kilkanaście lat temu rynek kwiatów ciętych rozwijał się wyjątkowo dobrze. Goździki czy gerbery były jednymi z najchętniej kupowanych kwiatów, z kolei kwiaty sztuczne nie stanowiły znaczącego udziału w rynku. Było wiele powodów takiego stanu rzeczy – handel z Azją nie był tak silnie rozwinięty, a sama jakość wykonania pozostawiała wiele do życzenia. Dość przypomnieć, że od razu na pierwszy rzut oka można było zauważyć, że kwiat jest sztuczny. Kupujący wybierali je zatem niechętnie i kupowali żywe odmiany.

Ale przez ostatnie lata sytuacja mocno się zmieniła. Ściągnięcie rzeczy z Azji, a głównie z Chin jest całkiem proste. Dodatkowo znacznej poprawie uległa jakość kwiatów sztucznych. Jak zdradził nam przedstawiciel firmy Fh-Akces, importera kwiatów sztucznych: - Chińscy wykonawcy zdecydowanie postawili na wykonanie i jego jakość i często nie można mówić o tzw. chińskiej tandecie.

Patrząc na wiele różnych sztucznych kwiatów najczęściej bardzo trudno rozpoznać od razu czy są to prawdziwe kwiaty, czy może sztuczne.
Inny przykład wykorzystania sztucznych kwiatów
Chińczycy postawili na zaoferowanie jak największego wyboru. Dlatego poza znanymi odmianami jak róże, anturium, kalie kupimy także sporo sztucznych liści i dodatków. Tak ogromny wybór powoduje, że masa dekoracji i kompozycji tworzonych jest ze sztucznych kwiatów. Konsumenci chętnie je kupują, gdyż dobrze się przedstawiają, koszty są zbliżone do żywych odpowiedników a nie padną one po kilku latach.

Obecne tendencje pokazują, że przez następne lata sekto kwiatów sztucznych będzie nadal się rozwijał, natomiast sytuacja na rynku kwiatów żywych będzie się pogarszać.
Źródło: fh-akces.pl
Opracował: S.S.
13-01-25 09:30