Amarylis: uprawa w domu, hodowla, pielęgnacja.

Amarylis
Amarylis (Amaryllis Belladonna) to pochodząca z Afryki Południowej roślina, w okresie kwitnienia charakteryzująca się dużymi, wielobarwnymi kwiatami na bezlistnej łodydze. Z tego powodu amarylis stanowi piękną dekorację każdego domu i cieszy się uznaniem zarówno projektantów wnętrz, jak i osób chcących efektownie ozdobić mieszkanie.

Amarylis bywa często mylony z Hippeastrum, zwanym zwartnicą lub gwiazdą rycerską. Należy uważać na tego rodzaju pomyłkę, ponieważ sposoby uprawy obu roślin różnią się od siebie. Najłatwiej rozróżnić je po ilości kwiatów, Hippeastrum ma zaledwie cztery, a Amarylis posiada nawet do dwunastu.

W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele odmian cebulek Amarylisu, których podstawową zaletą jest to, że tuż po zasadzeniu wypuszczają kwiatostanowy pęd, który ubarwia szare, zimowe dni i łagodzi tęsknotę za wiosną.

Uprawa Amarylisa nie jest trudna, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze doniczka powinna być niewiele większa od samej cebulki. Podczas sadzenia, cebula powinna być jedynie w połowie zagłębiona w wysokiej jakości ziemi (np. Substral, Compo, Kronen). Należy również pamiętać o prawidłowym nawożeniu rośliny. Szczególnie polecamy nawozy do roślin kwitnących o przedłużonym działaniu, które należy wymieszać z podłożem tuż przed zasadzeniem. Wtedy nie trzeba będzie się martwić o dodatkowe nawożenie podczas kwitnienia.

Amarylis jest rośliną światłolubną, ale nie może stać na bezpośrednim słońcu. Z tego względu dla doniczki z cebulą należy wybrać miejsce umiarkowanie nasłonecznione, a następnie obficie ją podlewać wiosną i latem. Jeżeli cebulka do końca lata wytworzy łodygę z minimum pięcioma liśćmi o długości 30-50 cm, będzie to dla nas znak, że hodowla jest przeprowadzana prawidłowo i wytworzy wystarczająco dużą cebulę, by na zimę cieszyć się pięknym kwiatostanem.

Jeżeli roślina wystarczająco urosła to na początku września należy zaprzestać jej podlewania. Termin ten można nieznacznie przesunąć, jeżeli Amarylis nie ma jeszcze wystarczającej ilości liści. Następnie czekamy aż liście uschną, ewentualnie odcinając te już obumierające. Po całkowitym uschnięciu pędu, cebulkę wyjmujemy z doniczki, bardzo delikatnie oczyszczamy z ziemi i na 4- 6 tygodni chowamy w chłodnym miejscu. Optymalną temperaturą jest 12 - 15 stopni Celsjusza.

Po półtora miesiąca prawidłowego osuszania i wychładzania cebuli, powinny zacząć z niej wystawać zaczątki pąków kwiatowych. Wtedy wsadzamy cebulkę do ziemi. Nie należy jednak martwić się, jeżeli ich nie będzie. Często zdarza się, że zaczątki widać tuż po ponownym zasadzeniu cebulki.

Oczywiście kwitnieniem Amarylisu możemy sterować dowolnie. Roślina kwitnie mniej więcej po 6 tygodniach od wsadzenia cebulki do ziemi, zatem jeżeli zależy nam na wniesieniu do domu odrobiny koloru na święta Bożego Narodzenia, wystarczy że zasadzimy Amarylis w drugiej połowie listopada.

Amarylis szczególnie polecamy osobom rozpoczynającym swoją przygodę z ogrodnictwem. Przy niewielkim wysiłku otrzymamy piękny kwiat, który będzie cieszył nasze oko każdej zimy.
11-11-30 10:59